G.P.N. Partos

Gradinița noastră este situată în Municipiul Alba Iulia, capitala de suflet a românilor, în cartierul Partoș, cartier datat din epoca romană. Ocupând între ziduri circa 70 de hectare, era la acea vreme, cel mai mare oraş al Daciei romane. Municipium Aurelium Apulum a luat naştere sub împăratul Marcus Aurelius (161-180), iar sub împăratul Commodus (180-192) a devenit colonia Aurelia Apulum.

Doar cațiva pași despart grădinița de malul Râului Mureș, al doilea râu ca lungime din România. Strada este puțin circulată de mașini, fapt ce conduce la creșterea gradului de siguranță al copiilor. În trecut, clădirea a adăpostit Școala cu clasele I-IV, Partoș și Grădinița cu Program Normal nr.5 din Partoș, Alba Iulia. Școala a fost desfințată de mai bine de zece ani, iar de atunci și până în prezent, în fostele săli de curs funcționează Depozitul de Manuale al Inspectoratului Școlar Județean Alba. În vara anului 2007, clădirea a trecut printr-o serie de lucrări de modernizare. În prezent, grădinița funcționează cu o grupă combinată, fiind frecventată de copii cu vârte între 3 și 6 ani.

Personal 100% calificat:

Director: Ludușan Maria – grad didactic I

Prof.înv.preșc.: Muntean Maria- Diana – grad didactic I

Îngrijitoare: Luț Nicoleta

Grupe

Grădinița funcționează în prezent cu o grupă combinată, cu un efectiv de 19 copii, cu vârste cuprinse între 3 și 6 ani.

Grupa mica – 9 preșcolari

Grupamiljocie – 4 preșcolari

Grupa mare – 6 preșcolari

Dotări

O sală de grupă modernizată cu geamuri termopane, jaluzele verticale, parchet laminat, covoare persane, mobilier din lemn (măsuțe și scăunele pentru copii, masă pentru televizor, catedră, dulapuri folosite pentru depozitarea materialelor didactice, a jucăriilor, cât și pentru amenajarea sălii de grupă pe sectoare – Arta, Joc de masă, Nisip și apă, Știință, Colțul verde, Bibliotecă, Construcții, Joc de rol);

Holul este dotat de asemenea cu faianță, uși și geamuri de termopan şi 4 dulapuri pentru depozitarea hainelor copiilor;

Grup sanitar modernizat cu geamuri și uși de termopan, gresie și faianță;

Teren de joacă spațios cu topogan, balansoar, hinte;

Mijloace de învățământ moderne: televizor color, DVD Player, calculator, radiocasetofon cu CD-Player, imprimantă multifuncțională;

Cameră de supraveghere.

Contact: